Oto lista najbardziej toksycznych substancji dodawanych do kosmetyków i zagrażających naszemu zdrowiu – według Ewa Kozioł: „Piękna z natury. Obudź w sobie ponadczasową urodę”
- Amoniak: podrażnia skórę, oczy i płuca, bardzo często występuje w farbach do włosów.
- DMDM hydantoin i mocznik: konserwanty, które uwalniają formaldehyd. Mogą powodować alergie, bóle stawowe, podrażnienie skóry, a nawet raka.
- Heksan, aceton i metan: rozpuszczalniki, które są neurotoksyczne.
- Parabeny, które zostały odkryte w komórkach raka piersi (Darbre, 2004). Są obecne w większości komercyjnych mydeł czy szamponów. Parabeny, takie jak metyl, propyl i butyl, są odpowiedzialne za zaburzenia gospodarki hormonalnej człowieka (EWG1, 2013) (…)
- Destylanty ropy naftowej powiązane z wieloma chorobami skóry, a nawet posądzane o działanie rakotwórcze.
- Siarczany aktywnie czyszczące: wysoce alergenne i podrażniające skórę składniki; przeważnie znajdziesz je we wszystkich pieniących się kosmetykach.
- Triklosan: składnik antybakteryjny podejrzewany o wywoływanie raka u ludzi.
- Hydrochinon: rozjaśnia skórę, prawdopodobnie kancerogenny, toksyczny dla płuc, systemu nerwowego i błon śluzowych. Niebezpieczny dla oczu i skóry.
- Flatany i sztuczne zapachy (perfumy): niebezpieczne substancje groźne podczas wdychania i podczas aplikowania na skórę, rozregulowują układ hormonalny.
- DPD, czyli parafenylenodiaminy: bardzo często używane w farbach do włosów, wpływają na zmiany hormonalne organizmu.
- Dwuetanoloamina, trójetanoloamina i monoetanoloamina (DEA, MEA i TEA): bardzo toksyczne, kancerogenne, alergenne i zaburzające rozwój płodu (EWG1, 2013).
- Dimethicone i sylikony: zatykają pory, mogą wpływać na wcześniejsze starzenie się skóry oraz są nie biodegradowalne.
- GMO: genetycznie modyfikowane organizmy, manipulowane w ten sposób, iż mogą wyrządzić krzywdę tobie i środowisku.
- FD&C: sztuczne pigmenty powstałe ze smoły węglowej oraz bardzo często produkowane z metali ciężkich, takich jak rtęć; są silnie kancerogenne.
- Aluminium: często występuje w antyperspirantach, powiązane jest z chorobą Alzheimera i problemami neurologicznymi oraz oddechowymi (Hamdy, 1990)
Źródło: EWG1 (2013)