Eric Weiner: Geografia szczęścia

  • Post category:Biblioteka

Amerykański korespondent radiowy odwiedza 10 miejsc na mapie świata: Holandię, Katar, Mołdawię, Tajlandię, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Indie, Bhutan, Szwajcarię i Islandię w poszukiwaniu definicji szczęścia i recepty na jego osiągnięcie.  Rezultatem tej wyprawy jest „Geografia szczęścia” – wyjątkowo dowcipna relacja reporterska prezentująca zabawne portrety państw i narodów. „Wyobraź sobie Don Kichota z czarnym poczuciem humoru i apetytem na haszysz, a zaczniesz rozumieć Erica Weinera, współczesnego rycerza, na tej szalonej, smutnej, mądrej i inteligentnej wyprawie przez cztery kontynenty” – pisze Tony Horwitz. Lektura to jako się rzekło, dowcipna, dowodząca poczucia humoru autora i prowokująca czytelnika do nieustannego chichotu. Przy okazji jednak mądra, skłania do refleksji i odwołuje się do wielkich autorytetów z dziedziny filozofii, literatury…

Oto dwa inspirujące fragmenty – na zachętę:

„Gdy Ambicja jest twoim bogiem, to biuro staje się twoją świątynią, a podręcznik pracownika twoją świętą księgą. Święty napój, kawa, przyjmowany jest pięć razy dziennie. Gdy modlisz się do Ambicji, nie ma żadnego dnia bez pracy, nie ma uświęconego dnia odpoczynku. Każdego ranka wstajesz wcześnie i klękasz przed swoim bogiem, twarzą w stronę komputera. Modlisz się sam, zawsze sam, nawet jeśli wokół obecni są inni. Ambicja do mściwy bóg. Zmiata z powierzchni ziemi tych którzy nie są mu wierni, ale nic nie może równać się z nagrodą, jaką ma dla swoich najlepszych wyznawców. Ich czeka los najgorszy ze wszystkich. Dopiero gdy są starzy i zmęczeni, zamknięci w grobowcu biura na najwyższym piętrze, spada na nich olśnienie, niczym biblijny piorun. Bóg Ambicja jest i zawsze był fałszywym bożkiem”.

„Uwaga” to niedoceniane słowo. Nie otrzymuje tyle… hm…uwagi, na ile zasługuje. Hołubimy takie słowa jak miłość, szczęście i -Bóg mi świadkiem- wydajność, ale rzadko mamy cokolwiek do powiedzenia na temat uwagi. Wydaje mi się, że jesteśmy na to zbyt zajęci. A jednak bez uwagi nasze życie byłoby puste i bezsensowne /…/ Brytyjski naukowiec Avner Offer nazywa uwagę „uniwersalną walutą dobrego samopoczucia”. Inaczej mówiąc, ludzie, którzy potrafią poświęcić czemuś całą swoją uwagę, są ludźmi szczęśliwymi”.

Lektura lekka, łatwa, niegłupia.