Asafoetida to przyprawa niezbędna w kuchni indyjskiej, także ajurwedyjskiej. Występuje w postaci proszku, ma gorzkawy smak, charakterystyczny intensywny zapach cebulowo-czosnkowy. Nazywana jest czarcim łajnem lub smrodzieńcem, ale nie przejmujcie się tymi nazwami. W gruncie rzeczy bowiem nadaje ona potrawom wspaniały orientalny aromat. Poza tym jej mocny zapach znika po dodaniu do potrawy i pozostawia jedynie unikalny indyjski smak. Dobrze jest zasmażyć szczyptę tej przyprawy na maśle klarowanym przed dodaniem reszty składników dania.
Poza tym: uwaga! Asafoetida ma właściwości lecznicze. Nie obciąża wątroby, stanowi remedium na wzdęcia i gazy, polecana jest szczególnie do potraw ciężkostrawnych. Charakteryzuje się właściwościami uspokajającymi, a dzięki jej znikomej agresywności w stosunku do bakterii jelitowych, zaleca się ją osobom mającym problemy z układem pokarmowym.
I jeszcze ciekawostka:
„Tajwańscy naukowcy odkryli, że asafoetida, potocznie zwana diabelskim łajnem, ma ogromną skuteczność w powstrzymaniu wirusa świńskiej grypy H1N1. Asafoetida, której używano w 1918 do walki z pandemią grypy w Hiszpanii, może posłużyć jako główny składnik nowego leku przeciwko świńskiej grypie. Naukowcy z Uniwersytetu Kaohsiung Medical w Tajwanie informują, że korzeń asafoetidy wytwarza naturalny leczniczy związek przeciwwirusowy, który zabija wirusa H1N1. W artykule opublikowanym w American Chemical Society’s Journal of Natural Products, naukowcy twierdzą, że związki wykazują silne właściwości przeciwwirusowe oraz właściwości zwalczające grypę, włącznie z grypą H1N1. Roślina rośnie głównie w Iranie, Afganistanie i Chinach i jest potocznie nazywana diabelskim łajnem ze względu na silny siarczany zapach. Nowe odkrycie potwierdza, że asafoetida może być w XXI wieku lekiem, który pokona świńską grypę”.
http://www.zdrowylink.pl/asafoetida-swinska-grypa